Privatlivspolitik
Kunstrejse Cote d'Azur med Matisse Chagall & Fondation Maeght samt Asger Jorn's Albissola » Læs mere om
rejsen her
Til kunstportalen KunstOnline.dkKunstOnline.dk - find kunstmuseer mm.KunstOnline.dk - find gallerier

Links/Leksika - Stilarter
Arkitektur
Danske Billedkunstnere
Design
Foto
Installation
Kunsthistoriens mestre
Kunstmuseer / Art Museums
Maleri
Performance
Skulptur
Stilarter
Video
Øvrige links
<
0400-1450: B Y Z A N T I N S K
1150-1500: G O T I K
1280-1450: Siena-skolen
1375-1450: International gotik
1399-1500: Nederlandsk Renæssance
1399-1550: R E N Æ S S A N C E
1400-1490: UNGRENÆSSANCE
1400-1550: Renæssancearkitektur
1401-1520: Den Florentinske Renæssance
1450-1550: Den Venetianske Renæssance
1490-1520: HØJRENÆSSANCE
1490-1615: Den Nordiske Renæssance
1495-1520: Renæssance klassicisme
1520-1600: MANIERISME
1528-1558: École de Fontainebleau
1550-1650: Bologna-skolen
1600-1700: B A R O K
1600-1750: Barokarkitektur
1601-1640: Spansk polykrom skulptur
1601-1660: Barokken i Rom
1603-1665: Klassicismen i det 17. århundrede
1603-1680: Det ideale landskab
1610-1620: Caravaggisti
1610-1630: Utrecht Caravaggisme
1610-1700: Barokken i Flandern og Holland
1615-1660: Barokken i Spanien
1620-1670: Hollandsk guldalder
1625-1670: Bamboccianti
1670-1900: Ukiyo-e - Japansk kunst
1700-1770: R O K O K O
1715-1740: Fête galante
1720-1790: Vedute
1735-1770: Den modne rokoko stil
1760-1820: N Y K L A S S I C I S M E
1760-1830: Nyklassicistisk arkitektur
1800-1850: Dansk guldalder
1800-1850: R O M A N T I K
1805-1840: Romantik i England
1805-1840: Romantik i Tyskland
1808-1850: Romantik i Frankrig
1809-1825: Nazarenerne
1815-1848: Biedermeier
1830-1880: Akademisk kunst
1835-1875: REALISME
1835-1900: En plein air
1836-1870: Barbizon skolen
1836-1870: Orientalisme
1836-1870: The Hudson River School
1848-1856: Pre-Raphaelite Brotherhood
1850-1890: Victorian Classicism
1850-1965: M O D E R N I S M E
1860-1890: Japonisme
1870-1890: Peredvizhniki
1870-1900: SYMBOLISME
1874-1890: IMPRESSIONISME
1880-1910: Arts and Crafts movement
1883-1905: POSTIMPRESSIONISME
1886-1894: École de Pont-Aven
1886-1906: Neoimpressionisme / Divisionisme / Pointillisme
1889-1894: Syntetisme
1889-1908: Künstlerkolonie Worpswede
1889-1994: Cloisonnisme
1890-1910: Amerikansk impressionisme
1890-1914: ART NOUVEAU
1891-1899: Les Nabis
1895-1925: Intimisme
1897-1939: Wiener Secession
1900-2006: Outsider Art
1903-1965: A V A N T - G A R D E
1904-1909: Le Bateau-Lavoir
1904-1914: EKSPRESSIONISME
1904-1929: École de Paris
1904-1940: Bloomsbury
1905-1908: FAUVISME
1905-1913: Die Brücke
1905-1940: Naïve
1907-1914: KUBISME
1907-1920: Primitivisme / Afrikansk kunst
1908-1918: Ashcan School
1909-1916: FUTURISME
1910-1914: École de Puteaux
1910-1930: ART DECO
1910-1930: Russisk Avantgarde
1911-1913: Camden Town Group
1911-1914: Der Blaue Reiter
1911-1914: Orfisme
1911-1916: Rayonism
1912-1914: Section d'Or
1912-1916: Kubo-futurisme
1913-1924: Readymades
1913-1927: Suprematisme
1914-1915: Vorticisme
1915-1925: KONSTRUKTIVISME
1916-1920: Crystal Cubism
1916-1924: DADA
1917-1920: Pittura Metafisica
1917-1930: De Stijl
1917-1930: Neo-Plasticism
1918-1922: Valori Plastici
1918-1925: Purisme
1918-1933: Neue Sachlichkeit
1919-1921: Unovis
1919-1933: Bauhaus
1919-1947: Merz
1920-1935: Precisionism
1920-1940: American Scene Painting
1920-1945: Den internationale stil - arkitektur
1922-1930: Mexicanske muralmalere
1922-1932: Novecento Italiano
1922-1955: Neo-Romantik
1924-1930: Elementarisme
1924-1935: Die Blaue Vier
1924-1940: SURREALISME
1925-1931: Scuola Romana
1925-1940: Magisk realisme
1930-1939: Social realisme
1930-1950: KONKRET KUNST
1931-1936: Abstraction-Création
1933-1939: Entartete Kunst
1933-1956: Black Mountain College
1934-1991: Socialistisk realisme i Sovjetunionen
1937-1955: Allianz
1938-1939: Euston Road School
1939-1955: Réalités Nouvelles
1942-1954: Les Automatistes
1945-1952: Lettrisme
1945-1960: ABSTRAKT EKSPRESSIONISME
1945-1960: Informel kunst
1945-1970: Art Brut
1946-1960: Spazialismo
1946-1965: Fantastisk realisme - Wienerskolen
1947-1951: Gruppo Forma
1948-1951: Cobra
1948-1956: Dau-al-Set
1948-1958: Movimento Arte Concreta
1950-1960: School of London
1950-1970: Colour Field Painting
1950-1975: Brutalisme - arkitektur
1951-1959: Tachisme
1951-1960: Arte Nucleare
1952-1954: Independent Group
1952-1965: Washington Color Painters
1953-1960: Kitchen Sink art
1953-1960: Painters Eleven
1954-1964: Combines
1954-1964: Neo-Dadaisme
1954-1972: Gutai
1955-1970: Hard Edge Painting
1955-1975: Kinetisk kunst
1956-1970: Mail art
1957-1966: Zero
1957-1970: POP ART
1957-1972: Situationistisk Internationale
1957-1980: Environmental art
1959-1961: Neo-Concrete
1959-1965: Happenings
1959-1980: Funk art
1960-1965: École de Nice
1960-1965: Nouveau Réalisme
1960-1968: Groupe de Recherche d'Art Visuel
1960-1970: Op art
1960-1980: Body art
1960-2010: Performance art
1961-1965: Fluxus
1961-1971: Wiener Aktionismus
1962-1966: Auto-destructive art
1962-1972: Arte Povera
1964-1979: Post-Painterly Abstraction
1965-1980: CONCEPTUAL ART
1965-1980: MINIMALISME
1965-1980: Nouvelle figuration
1965-2010: Videokunst
1966-1970: POSTMINIMALISME
1966-1971: Process art
1966-1993: E.A.T. - Experiments in Art and Technology
1967-1975: Land art / Earth art
1968-1971: Anti-Form
1968-1986: Soziale Plastik
1969-1972: Supports/Surfaces
1970-1980: Feministisk kunst
1970-1980: Superrealisme
1970-1990: NEO-EKSPRESSIONISME
1970-1990: Site works
1970-2000: P O S T M O D E R N I S M E
1975-1980: Pattern Painting & Decorative Art
1976-1980: School of London
1978-1990: Graffiti art
1978-1990: New Image Painting / New Spirit Painting
1979-1990: Transavanguardia
1980-2010: DECONSTRUCTIVISM
1980-2016: NEO-CONCEPTUALISME
1981-1985: Neo-Geo
1981-2000: Appropriationskunst
1981-2000: Lydkunst
1982-1988: Neue Wilde
1988-2000: Young British Artists
1990-2010: Digital art
1996-2010: Relational Aesthetics